loading...
Historia
Składowe Modelu
Standardy Modelu
Poczytaj o Modelu
Organizacja Clubhouse International wspiera powstawanie i rozwój Domów-Klubów na świecie. Obecnie w ponad 30 krajach jest prawie 300 Domów-Klubów. Akredytowanych Domów-Klubów około 200. Clubhouse International zależy by każda osoba doświadczająca problemów zdrowia psychicznego miała dostęp do takiego wsparcia, jakim jest Dom-Klub.

Clubhouse International

Adres: 483 Tenth Avenue, Suite 205

New York, NY 10018

USA

www.clubhouse-intl.org

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Dziś

Clubhouse International jest szybko rozwijającą się organizacją umożliwiającą współpracę różnych Domów-Klubów na świecie.
2014

Clubhouse International i nowojorski Dom-Klub „Fountain House” otrzymują prestiżową nagrodę Conrada N. Hiltona za działalność społeczną.
2011

Model Domu-Klubu zostaje włączony do amerykańskiego rejestru programów i praktyk opartych na dowodach (ang. National Registry of Evidence-Based Programs and Practices) prowadzonego przez rządową agencję powołaną przez Kongres USA w celu zapobiegania skutkom chorób psychicznych i uzależnień (ang. Substance Abuse and Mental Health Services Administration).
1994

Pierwsi i kolejni liderzy działającego już ponad 40 lat ruchu tworzą formalną organizację International Center for Clubhouse Development, obecnie Clubhouse International. Clubhouse International zrzesza i wspiera istniejące i powstające Domy-Kluby.
1989

Powstaje pierwsza wspólna wersja Międzynarodowych Standardów Modelu Domu-Klubu. Realizowanie Standardów jest podstawą do uzyskania Akredytacji przez Dom-Klub.
1988

Zostaje powołany Zespół ds. Rozwoju Domów-Klubów (ang. The Faculty for Clubhouse Development), który szkoli i doradza istniejącym i powstającym Domom-Klubom.
1977

Nowojorski „Fountain House” zdobywa fundusze na program szkoleniowy, którego zadaniem jest szerzenie założeń Modelu Domu-Klubu oraz pokazywanie ich w praktyce. W efekcie w ciągu 10 lat powstaje ponad 200 Domów-Klubów głównie w USA, ale także w Europie i Afryce.
1948

W Nowym Jorku powstaje pierwszy Dom-Klub (ang. Clubhouse), który wypróbowuje w praktyce idee inspirujące Michaela Obolenskiego. Przyjmuje nazwę „Domu pod Fontanną” (ang. „Fountain House”) z powodu tryskającej w pobliżu fontanny.
Lata 40. XX wieku

Michael Obolensky, były pacjent szpitala psychiatrycznego inicjuje grupę samopomocową osób doświadczających problemów zdrowia psychicznego. Osoby te z czasem zapraszają do współpracy wybranych specjalistów zdrowia psychicznego, jednak nie w celu korzystania z pomocy terapeutycznej czy socjalnej, lecz korzystania z ich współpracy w rozwijaniu własnych, samopomocowych form działania. Wspólne działania, odnajdywanie i wzmacnianie własnych możliwości uczenia się i pracy przez członków grupy zaowocowało powstaniem pierwszego na świecie Domu-Klubu (ang. Clubhouse).

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnych aspektach Modelu Domu-Klubu? Zachęcamy do czytania tekstów z naszej bazy! Poniżej znajdziesz materiały, które z języka angielskiego na język polski zostały przetłumaczone siłami członków i pracowników Warszawskiego Domu pod Fontanną. Przy każdym tytule znajdziesz zarówno wersję polską, jak i oryginalną - angielską. To tylko część tekstów o Modelu Domu-Klubu. Będziemy je stopniowo uzupełniać, ale już teraz możesz:

  • wejść na stronę Clubhouse International www.clubhouse-intl.org i odnaleźć zakładkę „Download and Discuss”, gdzie znajdziesz wiele tekstów w języku angielskim
  • wspomóc nas w tłumaczeniu na język polski kolejnych tekstów lub korekcie tych opublikowanych, aby jak najszybciej stały się dostępne dla wszystkich. 

Brzmi interesująco?

Skontaktuj się z nami!


Domy-Kluby: Społeczności tworzące możliwości dla osób z chorobami psychicznymi

Clubhouses: Communities Creating Opportunities for People with Mental Illness

Joel D. Corcoran

a

Domowo-Klubowe relacje potrzebują pracy

Clubhouse Relationships Need Work

Robby Vorspan

a

Dom-Klub: branie na siebie odpowiedzialności

The Clubhouse: Taking Responsibility

Brian Gumma

a

Kto decyduje co i kiedy robić? Podejmowanie decyzji w Domu-Klubie: proces i realizacja

Who decides to do What and When? Decision Making in the Clubhouse: Process and implementation

Kevin Bradley